KAYMAKAM ÖZKAYNAK’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
 

             İlçemiz Kaymakamı Mustafa ÖZKAYNAK, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

        Kaymakam Mustafa ÖZKAYNAK mesajında; 24 Kasım tarihinin Öğretmenler günü olarak kutlanmasının nedeninin; 11 Kasım 1928'de yapılan toplantıda Bakanlar Kurulu’nun Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını vermesi ve bu unvanın 24 Kasım 1928 tarihli Millet Mektepleri Talimatnamesinde yayımlanması ile resmileşmesinin yıl dönümü olduğunu ve bu günün Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılından itibaren büyük bir coşku içinde "Öğretmenler Günü" olarak kutlandığını hatırlatarak;

        “Cumhuriyetin erdemini öğreten, milletçe muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı hedefleyen ve bu hedefe ulaşmak için kararlılıkla yürüyen öğretmenlerimiz, yetiştirdikleri öğrencilerinin vatan sevgisi, fikir hürriyeti ve insanlık meziyetinin kıymetli birer timsali olmalarını sağlamak için yüce bir görev üstlenmiştir. Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında olan öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın bir meslektir. İdealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde ülkemiz, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir.

        Öğretmenlerimizden beklentimiz, çocuklarımıza ve gençlerimize, düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, akılcılığı ve bilimselliği öğretmeleri, onları kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve milletini seven, kendi öz değerlerine sahip çıkan ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirmeleridir.

        Bu duygu ve düşüncelerle; Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aramızdan ayrılan ve görevi başındayken şehit olan bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum” dedi.