29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
 
 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıl dönümü ilçemizde coşkuyla kutlandı.

İlk olarak 28 Ekim Pazar günü; Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene İlçemiz Kaymakamı Mustafa ÖZKAYNAK, 57. Topçu Tugayı Komutan Yardımcısı Albay İbrahim Ethem ÇAĞCI ve Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN ilçemizdeki kurum amirleri, okul müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlçemiz Kaymakamı Mustafa ÖZKAYNAK, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

29 Ekim Pazartesi günü; Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Kaymakamlık Makamında tebriklerin kabulü ile devam etti. İlçemiz Kaymakamı Mustafa ÖZKAYNAK, 57. Topçu Tugayı Komutan Yardımcısı Albay İbrahim Ethem ÇAĞCI, Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN ve Cumhuriyet Başsavcısı Uğur GÜNDOĞDU Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etti.

Ardından İlçemiz Kaymakamı Mustafa ÖZKAYNAK, 57. Topçu Tugayı Komutan Yardımcısı Albay İbrahim Ethem ÇAĞCI ve Belediye Başkanı Tahir ŞAHİN tören alanına giriş yaparken sivil toplum kuruluşlarının, vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin bayramını kutladı. İlçemiz Atatürk Caddesinde düzenlenen törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İlçemiz Kaymakamı Mustafa ÖZKAYNAK günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kaymakam ÖZKAYNAK konuşmasında;

“İlçemizin değerli protokolü, sevgili öğrenciler ve saygıdeğer Menemenliler;

Bugün Cumhuriyetimizin 95’inci yılını büyük bir heyecanla ve büyük bir şevkle kutlamak için burada toplanmış bulunmaktayız. Ben bu vesile ile hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor ve Cumhuriyetimizin 95. yılına ermiş olmanın mutluluğu ve heyecanıyla hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.

Her Cumhuriyet Bayramı geldiğinde geçmişi hatırlamak, nereden başladığımızı, nereye geldiğimizi ve nereye gittiğimizi hep beraber anımsamak lazım.

Bu devletin kurulmaya çalışıldığı zamanlarda toplum büyük bir savaştan çıkmış, her yer yakılmış, yıkılmış, ülke toprakları parçalanmış ve Orta Anadolu’ya sıkıştırılmıştık. O halk ki, gençliğinin önemli bir kısmını dört sene süren savaşlarda şehit vermişti. Anadolu’ya baktığınız zaman; yaşlı adamlar, yaşlı kadınlar ve çocuklar görüyordunuz. Anadolu, o zaman böyle bir Anadolu idi. Silahları alınmış, ekonomik gücü yok, toprakları işleyecek, ekecek, biçecek gençleri yok. Evet, Türkiye böyle bir Türkiye idi.

Bence Atatürk değerlendirileceği zaman buradan bakmak lazım. O Anadolu’ya çıkıyor, milleti etrafına topluyor, bir istiklal savaşı vermeyi göze alabiliyordu. İşte bu, büyük bir yürekliliktir. Onun için Atatürk’ün bu tarafının çok iyi anlatılması lazım. Yani bugünün gençlerine Cumhuriyet anlatılırken Cumhuriyetin başladığı yerin çok iyi anlatılması lazım.

Büyük önder o zaman herkesi kendisine ve yapılacak hareketin önemine inandırdı. Kadını ile, genci ile, ihtiyarı ile, O milli hareketi meydana getirdi. Kuva-yi Milliye bu idi. Türkiye’nin geçmişinde mevcut olan bu olay, Türkiye’nin geleceğinde de, her sıkıştığı zaman hatırladığı ve hatırlayacağı bir örnektir. Milli birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, Cumhuriyetimizin temel değerlerine saldıranlara ve ülkemizi geçmişin karanlıklarına götürmek isteyenlere verilecek çok cevabımız var.

Türkiye Cumhuriyeti anayasal ve yasal hak ve kurumlarıyla demokratik, laik, eşitlikçi ve sosyal bir hukuk devletidir. Bulunduğu coğrafyada demokrasi ile yönetilen tek Müslüman devlettir. Bu ülkede, dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin kendisini bu ülkenin ferdi sayan herkese vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi ve güneylisi nerede oturmak, nerede çalışmak istiyorsa, orada oturabiliyor ve orada çalışabiliyor.

İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiştir.

Sevgili Menemenliler;

Cumhuriyetimiz bozkırdan yeşile, çaresizlikten güvene götüren hareketin adıdır. Buna iyi sarılalım, bunun etrafında toplanalım, bunun değerini iyi bilelim.

Büyük Atatürk’e şükranlarımızı her zaman ifade edelim. O’nun değerini, Cumhuriyetin değerini, bu ülkenin değerini iyi bilelim ve geleceğe güvenle bakalım. Kendimize inanalım ve milletimize inanalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun…” dedi.

Hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi. Geçit töreni ile program sona erdi. 30.10.2018